These Two Kinds of Food Will Stuff Your Pockets With Cash

These Two Kinds of Food Will Stuff Your Pockets With Cash

Many people have been out of work for quite some time. They have reduced some of their expense to help make ends meet. Part time work has helped to keep the family financially above water. This article will help even more.

Most articles above reducing expenses pertain to not using credit cards, managing your debt, selling the second car etc… While those maybe helpful tips this article will give you a powerful tip which can save your family $600 a month.

$600 a month is a substantial amount of money to save. If you have been borrowing to make ends meet then this article will be even more powerful because we all know the day will arrive when you can not borrow any more.

If you are willing to put in the effort then this article can contribute to your financial bottom line in a major way. This is not a get rich quick scheme, this is a lifestyle change. The power of this plan can make a major change with the first $10 that you spend.

The food budget you currently have is probably not working as well as it could. People talk about a budget but they base their budget on all kinds of expensive food. Expensive food usually has a coupon at some point to lure you into purchasing their product. The reality is the most expensive food other than going out for a meal is packaged food. Fast, convenient and easy food is the second most expensive you can buy.

You need to learn how to make food meals with flour. Everybody loves to eat flour based food made by food manufacturers. Flour can be used to make pizza dough, pancakes, waffles, bread, pasta, etc… If you have kids pizza is always a favorite. Look online for a pizza dough recipe. Next purchase the ingredients you need and give it a try. Now you will be able to make the dough for approximately $0.10 and feed your entire family for under $3.00.

Making pizza twice in the same week will create a huge saving in your food expenses. The best part of pizza is you can use anything for a topping. Leftovers make great pizza toppings at the end of the week.

The same outcome is true for pancakes. Restaurants are advertising all you can eat pancakes for under $5.00, most families could eat $2.00 worth of flour if the pancakes are made from scratch. One batch of flour uses 1 A� cups of flour to feed a family of four one meal. If you sneak a little uncooked oatmeal into your pancake batter your family can have a hearty breakfast for under $2.00. You can graduate to waffles once you have mastered pancakes. Bread is a little more time-consuming but fun to make with the kids.

The end result is if you only make pancakes and pizza twice a week you can feed your family four meals for under $10.00.

By Rick Henderson

Related Posts